כל עובד שכיר אשר רשום במוסד לביטוח לאומי מבוטח בין היתר גם בביטוח נפגעי עבודה. במסגרת הביטוח הזה, העובד יהיה רשאי לקבל פיצויים במקרה שבו הוא יהיה מעורב בתאונת עבודה מסוג כזה או אחר. אך חשוב להדגיש כי הפציעה חייבת לקרות בדרך לעבודה, בזמן העבודה או בדרך חזרה הביתה מיד בסיום העבודה.

ניתן אפילו לקבל פיצויים על תאונות אשר התרחשו בפגישות מטעם העבודה, בדרך אליהן או אפילו בסיומן. כאשר המטרה שלכם היא להוכיח כי הפציעות אכן התרחשו בזמן המזכה אתם בקבלת הפיצויים.
תאונות עבודה הן לא דבר משמח במיוחד, ולעתים אף הן עלולות להכניס אתכם לסערת רגשות. אך חשוב מאוד שתשמרו את כל המסמכים והתיעודיים הקיימים המראים את חומרת התאונה ומוכיחים את אמינות המקרה. כך תוכלו להגיע למצב שבו תקבלו את הזכויות המגיעות לכם מהביטוח הלאומי בקלות ובמהירות, ללא זמן המתנה רב. כל מסמך או הוכחה שתהיה חסרה לכם, תוכל להביא למצב של דחייה או אפילו לביטול הדרישה שלכם לפיצויים.

יחסי עבודה מיד לאחר תאונת עבודה

באופן טבעי מיד לאחר תאונות עבודה לא תוכלו לחזור לעבוד באופן סדיר, ולעתים אף תצטרכו לקחת חופשה ארוכה על מנת לחזור למוטב. זכויות שכירים במקרי תאונות עבודה קובע כי על העובד אסור להגיע לעבודה מיד לאחר הגשת הבקשה לקבלת פיצויים, כל זאת עד אשר הפציעה עוברת או מחלימה לחלוטין.

המוסד לביטוח לאומי רשאי לשלם דמי פגיעה לעובד למשך תקופה של 91 ימי העבודה. בתקופה הזאת נשמרים יחסי עובד-מעביד מלאים בין מקום העבודה לעובד. זאת אומרת שהוא ימשיך לצבור ימי מחלה, וכל אחד מהתנאים הסוציאליים האחרים הקיימים במקום העבודה שלו. לאחר 91 יום יהיה העובד רשאי להמשיך את חופשת המחלה, אך על חשבון ימי המחלה אשר ברשותו ללא שיתוף פעולה מביטוח לאומי עצמו.

פיטורי עובד לאחר תאונת עבודה

עוד נושא שחשוב מאוד לתת עליו את הדעת בכל הקשור לתחום של תאונות עבודה, זה האם מעביד יכול לפטר עובד אשר חוזר מחופשה בגין תאונת עבודה? הדעות חלוקות לכאן ולכאן, ולכן חשוב מאוד שניתן בנושא הזה את הדעת.
החוק קובע כי אין איסור לפטר עובד אשר נמצא בחופשה ומקבל תשלום מהביטוח הלאומי בגין תאונת עבודה, כל זאת בכפוף כמובן לשימוע בחוק במדינת ישראל. הדבר שונה ממקרה שבו העובד נמצא בחופשת מחלה רגילה, כאשר בתקופה הזאת אין אפשרות לפטר אותו.

לכן חשוב מאוד שתיקחו את הנושא הזה בחשבון, ותבינו כי פיטורים יכולים להתרחש בעת תאונות עבודה. לכן אתם צריכים לעשות את המהלך בשיתוף פעולה עם המעביד שלכם, כך שהוא יסכים להחזיר אתכם לעבודה מיד כאשר תגיעו למצב שבו אתם יכולים להמשיך לעבוד כרגיל מבלי לפגוע בעצמכם.

לחצו כאן על מנת לחזור לעמוד הראשי באתר של עורך דין רונן אבניאל

למידע נוסף היכנס לאתר חדשות 10.